Následky neřešeného sexuálního zneužívání

19. března 2010 v 17:46 | Barča |  Zneužívání
Ráda bych Vás v tomto článku stručně seznámila s následky sexuálního zneužívání z různých hledisek a tudíž dokázala nutnost nejen tento zločin odhalovat, ale také s ním nadále pracovat.

1) PTSP neboli posttraumatická stresová porucha
PTSP není úzce spjata se zneužíváním, ale váže se k obětem nejrůznějších trestných činů. Neřešená PTSP často omezuje osobní život. Dochází k ní ve chvíli, kdy je překročen rámec běžné a subjektivně pochopitelné zkušenosti. Emocionální vyrovnání s touto skutečností je nesmírně obtížné.


Příznaky posttraumatické stresové poruchy:
A) Existence traumatické události
B) Znovuprožívání traumatické události
C) Nápadné vyhýbání se podnětům souvisejícím s traumatickou událostí

Nesmím však opomenoput, že PTSP se NEMUSÍ bezprostředně a vždy objevit, v souvislosti s
prožitým traumatem.
Při jakémkoli příznaku se nebojte vyhledat odbornou pomoc psychologa či psychiatra, kteří jsou zde od toho, aby Vám pomohli.

2) Vliv na osobnost zneužívané osoby
Vliv na vývoj osobnosti při sexuálním zneužívání je obrovský. V mnoha případech (tedy ne ve všech!!!) si zneužívané dítě (mladistvý) nese do života řadu "šrámů" na duši, které z něj mohou činit problematickou osobnost.
Neodléčené trauma komlikuje v dospívání či dospělosti normální život, přináší partnerské konfliky, strpění domácího násili, rozvodovost, promiskuitu, řadu závislostí, špatnou výchovu vlastních potomků. Častými projevy je také citová oploštělost, tedy"tvrdá" povaha, pod kterou se ale může ukrývat citlivý, ublížený člověk. Dále musím zmítit, že takto neodléčení lidé se mohou sami dopouštět podobné trestné činnosti na svých dětech, či se může osoba uchýlit ke kriminální kariéře.

Tím ovšem nechci naznačit, že osoby sexuálně zneužívané trpí buď PTSP nebo deformací osobnosti (nebo obojím), nýbrž k čemu by mohlo případně dojít, kdyby se tento fakt nijak neřešil.

Podrobnosti k této problematice naleznete v knize Forenzní psychologie od Ludmily Čírtkové, z níž jsem částečně vycházela.

Barbora
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama