Šikana ve škole

12. října 2008 v 18:11 | Barča |  Šikana

Šikana a škola aneb co můžeme očekávat

Škola je místem, kde problém šikany v poslední době velice často vzniká. Ve škole jsou pro šikanu ideální podmínky. Je tam veliká koncentrace dětí, dostatečný "výběr obětí", ve škole existuje řada prostor, kam oko pedagoga nedohlédne.

A nakonec samotný systém školní praxe poskytuje dost možností vyniknout "silným", stejně tak jako odhalit "slabé". Často i pedagog, většinou nevědomky, poskytne prostor pro zrod šikany,

Jaká je současné situace našich škol

Objektivně je nutno konstatovat, že ve většině případů škola nereaguje odpovídajícím způsobem. Není ojedinělý názor, že možnost existence šikany na "naší škole" se nepřipouští. Problém šikany je často bagatelizován, v mnoha případech se stalo, že škola či třídní učitel problém šikany jaksi zamaskovali, aby nevznikl nepříznivý dojem v hodnocení učitele, či úrovně celé školy. Pravdou je i ta skutečnost, že současná škola není odborně připravena problém šikany řešit. V učitelské přípravě je problém šikany (a mnohé další) opomenut. Pedagogové jsou tedy ponecháni bez pomoci. "Dělej co umíš" je v tomto případě velice škodlivé.

Zdroj: PP poradna Brno
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jitka Jitka | Web | 24. srpna 2009 v 18:23 | Reagovat

Myslím si, že šikana se objevovala ve školách i v době, kdy jsem tam docházela já, což je cca před 50 lety. Slabší,spolužády byli pronásledováni těmi zdatnějšími. Tehdy stačilo nosit brýle a už byl dotyčný středem posměchu těch ostatních.Šikana tehdy byla poněkud jemnějšího ražení.Nadávky, posměšky atd. Je pravda, že dnešní děti jsou mnohem agresivnější a jsem přesvědčena o tom, že je to vlivem televizních pořadů. Tyhle vzory jsme my neměli.

2 wiit wiit | Web | 17. července 2010 v 21:06 | Reagovat

[1]: to je jasné,že to bylo vždycky,to už je tím,že se dávají dohromady lidé stejného věku a pak to tak dopadá,že  si myslí,že budou mít všichni stejnou povahu a musí týrat každého,kdo se nějak odlišuje,školáci jsou hnusné,bezohledné svině

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama