Pro rodiče

15. října 2008 v 17:59 | Barča |  Týrání
Rodičovská zodpovědnost je podle zákona o rodině souhrn práv a povinností zahrnující zejména péči o zdravý tělesný, duševní, rozumový a mravní vývoj dítěte. Při výkonu těchto práv a povinností musí chránit zájmy svého dítěte, řídit jeho jednání a vykonávat nad ním dohled odpovídající stupni jeho vývoje.


Rodiče mají právo užívat přiměřených výchovných prostředků ovšem tak, aby nebyla dotčena důstojnost dítěte nebo jakkoliv ohroženo jeho zdraví nebo vývoj.

Dítě má právo požádat orgány sociálně-právní ochrany, školy, školská či zdravotnická zařízení o pomoc při ochraně svého života a dalších práv a to bez vědomí rodičů či osob odpovědných za výchovu dítěte.


Co je to týrání?

Týrání je jakákoliv nenáhodná, vědomá či nevědomá aktivita či neaktivita rodiče, vychovatele nebo jiné osoby, jež je ve společnosti nepřijatelná a odmítaná a která poškozuje tělesný, sušení a společenský stav a vývoj dítěte.

Rozlišujeme:

  1. tělesné týrání - tělesné ublížení dítěti nebo jeho nezabránění; bití, kopání, pálení, opařování, kousání, škrcení, hladovění ...

  2. psychické týrání - chování, které má vážný negativní vliv na citový vývoj dítěte a vývoj jeho chování; slovní útoky na sebevědomí dítěte, opakované ponižování nebo odmítání, vystavení dítěte vážnému konfliktu v rodině či násilí v rodině, násilná izolace, nepřiměřená kontrola a sledování, vědomé vyvolávání strachu u dítěte ..

!!!
Věnujte svým dětem dostatek pozornosti a buďte vnímaví k jejich problémům !!!

!!! Buďte přísní, ovšem nikterak dítě neponižujte - také nejste dokonalí !!!

!!! Zajímejte se o trávení volného času svých dětí !!!

!!! Pokud máte podezření, že se Vaše dítě stalo obětí týrání či šikany, zkontaktuje se s odborníky !!!
!!! Zamezte kontaktu dítěte s týrající osobou !!!

zdroj:http://www.roudnicenl.cz/pages/MUR/Soc/nas/tyr_rod.htm
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama